Foszfatázok az érfunkciók szabályozásában

2017, november 30 - 13:15
A fehérje foszfatázok érfalban betöltött szerepéről közölt cikket Dr. Csortos Csilla és Dr. Boratkó Anita

Dr. Csortos Csilla és Dr. Boratkó Anita az endotél sejtek jelátviteli folyamataiban fontos szerepet játszó protein foszfatázok szabályozásával kapcsolatos eredményeiket foglalták össze az International Union of Biochemistry and Molecular Biology (IUBMB Life) című folyóiratban megjelent közleményükben. Az erek belső falát borító, egymáshoz szorosan kapcsolódó endotélsejtek számos funkcióban töltenek be fontos szerepet, beleértve a véráramlást, a sejtek adhézióját, a simaizom sejtek osztódását és az érfalak gyulladási folyamatait. A munkacsoport az endotél sejtek jelátviteli folyamatait, és azon belül a fehérjék defoszforilációját végző enzimeket tanulmányozzák. Több olyan fehérjét azonosítottak, melyek kölcsönhatásokat alakítanak ki a fehérje foszfatázokkal, és igazolták e kölcsönhatások szerepét az endotélsejtek funkcióiban (barrier funkció, osztódás, érképződés). A kutatási eredmények új távlatokat nyithatnak az endotél diszfunkcióval járó betegségek lehetséges farmakológiai célpontjainak azonosításában.