Makrofág sejtek önvédelmi reakciói gyulladásban

2018, december 4 - 08:30
Makrofág sejtek önvédelmi reakciói gyulladásban

A gyulladások kialakulásában, fenntartásában és megszűnésében is központi szerepet játszanak a makrofágok. Gyulladásos stimulusok hatására olyan fenotípust vesznek fel, mely fokozottan védett a sejtkárosító hatások okozta toxicitással szemben. Erre szüksége is van ezeknek a sejteknek, mivel a gyulladásban számos olyan vegyület is keletkezik (nem kis részben a makrofágok működése során), mely károsítja a DNS-t és sejthalált indukál. Legújabb, közlésre elfogadott cikkében Regdon Zsolt, a Virág munkacsoport PhD hallgatója három új mechanizmust is feltárt, melynek révén a makrofágok védetté válnak a károsító behatásokkal szemben. Egyrészt aktiválják azokat a géneket, melyek antioxidáns enzimeket és fehérjéket kódolnak, másrészt inaktiválják azokat a géneket, melyek egy meghatározott nekrotikus sejthalálútvonalban játszanak szerepet, és átállítják az anyagcseréjüket átállva a mitokondriális sejtlégzésről a glikolítikus energianyerésre. A szakterület vezető lapjában, a Free Radical Biology and Medicine c. folyóiratban megjelent eredmények  a gyulladásos betegségek kialakulásának és lezajlásának pontosabb megértését eredményezhetik.