Research papers, 2020

Kovács, T., Mikó, E., Ujlaki, Gy., Sári, Zs., Bai, P.: The microbiome as a component of the tumor microenvironment. könyvfejezet: Birbrair, A. (ed.): Tumor Microenvironment, Advances in Experimental Medicine and Biology 1225, Springer Nature Switzerland AG 2020, Chapter 10, 137-153 (2020)

Hegedűs, Cs., Boros, G., Fidrus, E., Kis, G.N., Antal, M., Juhász, T., Janka, E.A., Jankó, L., Parag, Gy., Emri, G., Bai, P., Remenyi, É.: PARP1 inhibition augments UVB-mediated mitochondrial changes – implications for UV-induced DNA repair and photocarcrinogenesis. Cancers 12(5), pp. 1-29 (2020)

Kiss, B., Szántó, M., Hegedűs, Cs., Antal, D., Szödényi, A., Márton, J., Méhes, G., Virág, L., Szegedi, A., Bai, P.: Poly(ADP-ribose) polymerase-1 depletion enhances the severity of inflammation in an imiquimod-induced model of psoriasis. Experimental Dermatoloty 29, 79-85 (2020)

Szántó, M., Bai, P.: The role of ADP-ribose metabolism in metabolic regulation, adipose tissue differentiation and metabolism. Genes and Development 34, 1-20 (2020)

Csernus, B., Bíró, S., Babinszky, L., Komlósi, I., Jávor, A., Stündl, L., Remenyik, J., Bai, P., Oláh, J., Pesti-Asbóth, G., Czeglédi, L.: Effect of carotenoids, oligosaccharides and anthocyanins on growth performance, immunological parameters and intestinal morphology in broiler chickens challenged with Escherichia coli lipopolysaccharide. Animals 10 (347), 1-20 (2020)

Jankó, L., Sári, Zs., Kovács, T., Kis, G., Szántó, M., Antal, M., Juhász, G., Bai, P.: Silencing of PARP2 blocks autophagic degradation. Cells 9 (380), 1-21 (2020)

Docsa, T., Bhattarai, D., Sipos, Á., Wade, C.E., Cox, C.S., Uray, K.: CXCL1 is upregulated during the development of ileus resulting in decreased intestinal contractile activity. Neurogastroenterology and Motility 32, pp. 1-12,  e13757 (2020)

Vida, A., Bodrogi, B.L., Balogh, B., Bai, P.: Taxamat: automated biodiversity data management tool – implications for microbiome studies. Physiology International 107 (1), 12-17 (2020)

Kiss, A., Ráduly, A.P., Regdon, Zs., Polgár, Zs., Tarapcsák, Sz., Sturniolo, I., El-Hamoly, T., Virág, L., Hegedűs, Cs.: Targeting nuclear NAD+ synthesis inhibits DNA repair, impairs metabolic adaptation increases chemosensitivity of U-2OS osteosarcoma cells. Cancers 12,  (1180) 1-21 (2020)

Lontay, B., Kiss, A., Virág, L., Tar, K.: How do post-translational modifications influence the pathomechanistic landscape of Huntington’s disease? A comprehensive review. International Journal of Molecular Sciences 21, 4282, 1-34 (2020)

Szabó, Z., Marosvölgyi, T., Szabó, É., Bai, P., Figler, M., Verzár, Zs.: The potential beneficial effect of EPA and DHA supplementation managing cytokine storm in Coronavirus Disease. Frontiers in Physiology 11, 1-5 (2020)

Alatshan, A., Kovács, G.E., Aladdin, A., Czimmerer, Zs., Tar, K., Benkő, Sz.: All-trans retinoic acid enhances both the signalling for priming and the glycolysis for activation of NLRP3 inflammasome in human macrophage. Cells 9, 1-21 (2020)

Douida, A., Batista, F., Robaszkiewicz, A., Boto, P., Aladdin, A., Szenykiv, M., Czinege, R., Virág, L., Tar, K.: The proteasome activator PA200 regulates expression of genes involved in cell survival upon selective mitochondrial inhibition in neuroblastoma cells.

Journal of Cellular and Molecular Medicine 24, 6716-6730 (2020)

Kiss, B., Mikó, E., Sebő, É., Tóth, J., Ujlaki, Gy., Szabó, J., Uray, K., Bai, P., Árkosy, P.: Oncobiosis and microbial metabolite signaling in pancreatic adenocarcinoma. Cancers 12, 1068, 1-27 (2020)

Uray, K., Major, E., Lontay, B.: MicroRNA regulatory pathways in the control of the actin-myosin cytoskeleton. Cells 9, 1649, 1-32 (2020)

Sári, Zs., Mikó, E., Kovács, T., Jankó, L., Csonka, T., Lente, G., Sebő, É., Toth, J., Tóth, D., Árkosy, P., Boratkó, A., Ujlaki, Gy., Török, M., Kovács, I., Szabó, J., Kiss, B., Méhes, G., Goedert, J.J., Bai, P.: Indolepropionic acid, a metabolite of the microbiome, has cytostatic properties in breast cancer by activating AHR and PXR receptors and inducing oxidative stress. Cancers 12, 2411, pp. 1-27 (2020)