Research papers, 2021

Hegedűs, Cs., Juhász, T., Fidrus, E., Anna, E., Juhász, G., Boros, G., Paragh, Gy., Uray, K., Emri, G., Bai, P.: Cyclobutane pyrimidine dimers from UVB exposure induce a hypermetabolic state in keratinocytes via mitochondrial oxidative stress. Redox Biology 38 (2021) 101808, pp. 1-17 (2021)

Szabó, K., Miskei, M., Farkas, I., Dombrádi, V.: The phosphatome of opportunistic pathogen Candida species - Review. Fungal Biology Reviews 35, 40-51 (2021)

Regdon, Zs,. Demény, M.A., Kovács, K., Hajnády, Z., Nagy-Pénzes, M., Bakondi, E., Kiss, A., Hegedűs, Cs., Virág, L.: High-content screening identifies inhibitors of oxidative stress-induced parthanatos: cytoprotective and anti-inflammatory effects of ciclopirox. British Journal of Pharmacology 2021, 1-19 (2021)

Douida, A., Batista, F., Boto, P., Regdon, Zs., Robaszkiewicz, A., Tar, K.: Cells lacking PA200 adapt to mitochondrial dysfunction by enhancing glycolysis via distinct Opa1 processing. International Journal of Molecular Sciences 22, 1629, p 1-22 (2021)

Smolkova, K., Bai, P.: Editorial: epithelial-mesenchymal transition: yet another exciting avenue in cancer metabolic remodelling. Frontiers in Oncology 10, 1-3 (2021)

Tóth, E., Erdődi, F., Kiss, A.: Myosin phosphatase is implicated in the control of THP-1 monocyte to macrophage differentiation. International Journal of Molecular Sciences 22, 2516, pp 1-13 (2021)

Kis, A., Dénes, N., P. Szabó, J., Arató, V., Beke, L., Matolay, O., Enyedi K.N., Méhes, G., Mező, G., Bai, P., Kertész, I., Trencsényi, Gy.:  In vivo molecular imaging of the efficacy of aminopeptidase N (APN/CD13) receptor inhibitor treatment on experimental tumors using 68Ga-NODAGA-c(NGR) peptide. BioMed Research International 2021, pp. 1-11 (2021)

Chiu, L.Y., Wu, N.L., Hung, C.F., Bai, P., Dan, Y-S., Lin, W.W.: PARP-1 involves in UVB-induced inflammatory response in keratinocytes and skin injury via regulation of ROS-dependent EGFR transactivation and p38 signaling. FASEB Journal2021:35, pp 1-16 (2021)

Torma, F., Bakonyi, P., Regdon, Zs., Gombos, Z., Jokai, M., Babszki, G., Fridvalszki, M., Virág, L., Naito, H., Bukhari Syed.Rehan, I., Radak, Zs.: Blood flow restriction during the resting periods of high-intensity resistance training does not alter performance but decreases MIR-1 and MIR-133A levels in human skeletal muscle. Sports Medicine and Health Science 3, 40-45 (2021)

Freytag, Cs., Máthé, Cs., Rigó, G., Nodzynski, T., Kónya, Z., Erdődi, F., Cséplő, Á., Pózer, E., Szabados, L., Kelemen, A., Vasas, G., Garda, T.: Microcystin-LR, a cyanobacterial toxin affects root development by changing levels of PIN proteins and auxin response in Arabidopsis roots. Chemosphere 276, pp 1-10 (2021)

Tóth, E., Erdődi, F., Kiss, A.: Activation of myosin phosphatase by epigallocatechin-gallate sensitizes THP-1 leukemic cells to daunorubicin. Anti-Cancer Agents in Medicinal Chemistry 21 (9), 1092-1098 (2021)

El-Hamoly, T., Hajnády, Z., Nagy-Pénzes, M., Bakondi, E., Regdon, Zs., Demény, M., Kovács, K., Hegedűs, Cs., El-Rahman, S.S.A., Szabó, É., Maléth, J., Hegyi, P., Virág, L.: Poly(ADP-ribose) polymerase 1 promotes inflammation and fibrosis in mouse model of chronic pancreatitis. International Journal of Molecular Sciences 22, 3593, pp. 1-15 (2021)

Sipos, Á., Szennyes, E., Hajnal, É.N., Kun, S., Szabó, K.E., Uray, K., Somsák, L., Docsa, T., Bokor, É.: Dual-target compounds against type 2 Diabetes Mellitus: proof of concept for sodium dependent glucose transporter (SGLT) and glycogen phosphorylase (GP) inhibitors. Pharmaceuticals 14, 364, pp. 1-27 (2021)

Sipos, A., Ujlaki, Gy., Mikó, E., Maka, E., Szabó, J., Uray, K., Krasznai, Z., Bai, P.: The role of the microbiome in ovarian cancer: mechanistic insights into oncobiosis and to bacterial metabolite signalling. Molecular Medicine 27:33, pp 1-20 (2021)

Frissítés dátuma: 2021.04.26.