Új publikációnk a Cancer Immunology and Immunotherapy újságban

2022, február 12 - 15:30
Guti Eliza cikke megjelent a Cancer Immunol. Immunoth. folyóiratban

A Virág László által vezetett kutatócsoport egy molekulakönyvtár szűrésével olyan hatóanyagokat azonosított, melyek hatással vannak a daganatsejtek természetes ölősejtek (natural killer cells, NK cells) általi elpusztítására. Az NK sejtek felismerik és megkötik a daganatsejtek felszínére kötődő ellenanyagokat, és ez a kötődés aktiválja a sejtölő (citotoxikus) funkcióikat. Ezt a jelenséget ADCC (Antibody Dependent Cell-Mediated Cytotoxicity) néven ismeri a szakirodalom. Az ADCC-nek fontos szerepe lehet olyan esetekben, amikor például a daganatterápiában használt monoklonális ellenanyagok sejtosztődást gátló, elsődleges hatásaira rezisztensekké válnak a daganatok, de az ADCC révén az immunsejtek mégis daganatpusztulást tudnak kiváltani. Guti Eliza PhD hallgató a High-Content Screening (HCS) vizsgálatai alapján leírta, hogy a daganatellenes szerként használt Sunitinib nevű szer gátolja az ADCC-t, ezért használata kerülendő lehet, ha ADCC-n alapuló mechanizmusok működése is feltételezhető egy daganatos betegségben.